Twitter a jeho IPO. Čeká ho na burze stejný osud jako Facebook?

Twitter a jeho IPO. Čeká ho na burze stejný osud jako Facebook?

Už jsme to zažili. S velkou slávou vstupovala společnost Facebook na burzu a každý chtěl alespoň kousek.

Jenže od počátku obchodování, kdy byla akcie oceněna na 45 USD Facebook stále jen a jen ztrácel na hodnotě a nad hodnotu 45 USD se dostal až teprve v září 2013.

 

Twitter

Facebook

 

Mnoho netrpělivých investorů raději přijalo ztrátu na nízkých hodnotách než, aby podstupovali riziko, že hodnota Facebooku může být ještě o mnoho níže a oceňovací cena byla jen velkou nafouknutou bublinou.

 

Řekněme si proč se tomu tak stalo.

Facebook se ještě před započetím obchodování na burze obchodoval privátně a mnoho investorů a investičních firem již mělo akcie Facebooku nakoupeno a cena se pohybovala na vysokých hodnotách (45 USD před IPO). Ocenění tedy nemohlo být nižší než cena, za kterou se akcie obchodovaly. Ta, ale byla vyhnána nahoru spekulačními pohyby. Cena tedy byla jednoduše nastavena příliš vysoko a nebyl o akcie za takovou cenu zájem.

Twitter již před IPO velmi důrazně oznamoval, že nechce být dalším Facebookem a rozhodl se učinit mnoho kroků, aby se tomu tak nestalo. Od lepší komunikace s investory, přes výběr listování na jiné burze (NYSE), až po důkladné poradenství a udržení připravovaného IPO v tajnosti do poslední chvíle.

Hlavní důvody k opakování stejného propadu ceny a prasknutí bubliny jako v případě Facebooku tu tedy nejsou. V tuto chvíli jen záleží zda-li trh vnímá Twitter jako perspektivní společnost.

Další informace co to je primární úpis akcií (IPO) a jak se ho případně zúčastnit můžete nalézt zde.