Jak snížit riziko na akciích

Obchodování akcií je rizikové stejně jako jakákoliv jiná investice. Každý racionální obchodník by se proti riziku měl maximálně chránit. V následujícím přehledu je několik dobrých tipů, jak se co nejvíce omezit před ztrátou portfolia.

Diverzifikace

Způsob diverzifikace je pravděpodobně nejpoužívanější. Jedná se o způsob ochrany portfolia tím, že jej rozložíme na několik rovnoměrných dílů a ty pak zvlášť obchodujeme. Tímto způsobem nevsázíme vše na jednu kartu a riziko ztráty je tedy nižší. Zároveň je vhodné rozdělit jednotlivé investice mezi jak velké společnosti, tak i ty malé. Pro ty největší společnosti s mezinárodní reputací, dlouhodobou prosperitou a tedy i dobrou investicí se vžil název „blue chip company“ (blue chip = modrý žeton, pojem vychází z pokru). Ty jsou vhodné pro dlouhodobé investice s nízkou výnosností. Malé podniky mohou naopak zažívat velké růsty, ale zároveň propady. Proto je vhodné kombinovat investice do malých a velkých firem zároveň.

Dollar-cost averaging (DCA)

Tato strategie spočívá v pravidelně investované fixní částce. Obvykle je to po jednom měsíci, případně čtvrtletně. Takto tedy obdrží investor více akcií, pokud jsou ceny nižší a méně akcií, pokud jsou vyšší. Pokud předpokládáme, že cena akcií během investičního období fluktuuje, výsledkem musí být celkově nižší průměrná nákupní cena než nominální nákupní cena.

Reinvestování zisků

Pokud máme z obchodování akcií zisk, můžeme jej nechat ležet na účtě, než se nám tam nashromáždí dostatečně velká částka, která se dá reinvestovat. Lepší je pro nás okamžitě dané částky reinvestovat. Pokud investujete do podílových fondů, máte u nich možnost nastavení si automatického reinvestování získaných částek. Další možností je tzv. dividendový reinvestiční plán (DRIP – Dividend Reinvestment Plan). Nabízí ho jen některé korporace. Jeho podstatou je možnost reinvestovat zisk do malého množství akcií v den výplaty dividendy, což investorovi umožňuje vydělat menší částku navíc.