Jak zvolit správné akcie pro investice?

Pro to, abychom zvolili tu správnou akcii pro naší investici, musíme vědět, jak a kde takové akcie vyhledávat.

Akcionáři americké společnosti Stamps.com (NASDAQ: STMP) (poskytovatel poštovních služeb v USA) za poslední 2 měsíce utěšeně sledovali, jak se jejich investice zvyšuje o 50 %. Hlavní motivací pro to byly vyšší tržby, než jaké investoři očekávali. Protože každý z nás by rád takové výsledky předvídal, podíváme se na to, jak vlastně vypadaly finanční a ekonomické ukazatele Stamps.com (NASDAQ: STMP) před dvěma měsíci, tedy před dobou, než došlo k takovému výraznému nárůstu její ceny. Podle toho se pak pokusíme najít nějaké další akciové tituly, které by mohly být podhodnocené.

Podívejme se na data Stamps.com (NASDAQ: STMP). Mimochodem se jedná o společnosti, která zvýšila prodej svých známek tím, že umožnila uživatelům tištění poštovních známek na svých vlastních domácích počítačích. Tržní kapitalizace firmy je 557.47. Tržby za rok 2012 sice rostly, ale ne tolik, jako tomu bylo v předchozích letech. Finanční problémy americké pošty potom stlačily cenu akcií Stamps.com (NASDAQ: STMP) níže, než byla její skutečná hodnota. Ukazatel PE spadl z 31 na konci roku 2011 na 13, těsně před dubnovým vydáním výsledků. Poté došlo k onomu výraznému růstu.

Správný nástroj nám usnadní práci

Pro vyhledávání podobných akcií použijeme stránku finviz.com. Jedná se o výborného pomocníka všem obchodníkům s akciemi. Na liště vybereme záložku “Screener”, po které se nám zobrazí nejrůznější možnosti parametrů, podle kterých chceme náš výběr ovlivnit. Řekněme, že hledáme na americké burze podobnou akcii, jako je Stamps.com. Zvolíme si tedy:

  • tržní kapitalizace (Market Cap) =  Small (pod 2 mld. USD)

Nyní se přesuneme do záložky “Fundamental”. Zde zvolíme finanční stránku firmy, čili:

  • růst tržeb za posledních 5 let (Sales growth past 5 years) = více než 25 % (Over 25 %),
  • růst tržeb ve srovnání s minulým kvartálem (Sales growth qtr over qtr) =  více 5 % (Over 5 %),
  • P/E ukazatel = pod 15 (under 15),
  • Forward P/E = pod 15 (under 15).

Dále zvolíme poslední záložku “Technical”. Protože nás zajímá dlouhodobá investice, zvolíme podle toho také podmínky:

  • trh v závislosti na 20 denní SMA (20-day Simple Moving Average) = cena nad SMA (price above SMA)

Během tohoto našeho volení podmínek se nám seznam postupně zmenšoval, až zbylo jen několik titulů, která stále splňují naše podmínky. Nyní si z našeho seznamu jednotlivé akcie zvlášť otevřeme. Výhodou serveru finviz.com je, že automaticky nabízí základní technickou analýzu v grafu. Pohyblivé průměry SMA 20, 50 a 200 jsou nejčastěji používanými nastaveními pohyblivých průměrů. Zároveň jsou do grafu vloženy důležité hranice supportů a resistencí, případně kanálů apod. Díky tomu máme částečně usnadněnou práci.

Ze seznamu všech akcií tedy zvolíme takové, které podle technické analýzy ukazují, že mají růstový potenciál. Tím ale naše práce zdaleka nekončí. Abychom mohli skutečně dobře odhadnout, zda tato společnost doopravdy má růstový potenciál, musíme si u ní získat dostatečné informace. Na začátku naší analýzy nás sice zajímaly pouze základní finanční ukazatele, ale to bylo dáno pouze tím, že jsme vyhledávali potenciální tituly. Nyní naše práce začne znovu, ale již podrobněji. S většinou nám opět pomůže finviz.com, který všechny významné ekonomické ukazatele nabízí.

Ze seznamu, který nám finviz.com vybral, jsem si namátkou zvolil společnost WuXi PrahmaTech (Cayman) Inc. (NYSE: WX), podnikající v oblasti zdravotní péče. Už pohled na finanční ukazatele mi jasně ukáže, že je tato společnost v expanzi. Což se ale projevilo také na růstu akcií. Já ale hledám společnost, která je podhodnocená. Proto bych tuto vynechal a hledal mezi dalšími na seznamu.

Zdroj: finviz.com

Další akcie z mého seznamu je Hallador Energy Company (NASD: HNRG), společnost zabývající se energetickým průmyslem. Bleskový pohled na aktuální graf mi jasně říká, že je zde růstový potenciál.

Zdroj: finviz.com

Cena se aktuálně nachází nad SMA 20 a SMA 50, zároveň nedávno prorazilo trendovou linii, která ji omezovala shora. Nyní bych se zaměřil na vyhledávání bližších informací o této společnosti, jako je datum příštího vydání kvartálních výsledků,  stav portfolia, investic a kapitálu, management firmy apod. Pokud bych shledal, že není nic, co by bránilo tomu, aby cena akcií této společnosti šla vzhůru, investici bych realizoval. Tím spíš, pokud by se ukázalo, že společnost očekává vyšší tržby, nový produkt apod.

Zdroj: Ycharts.com, finviz.com, marketwatch.com