IPO Weibo na Nasdaq, split akcií Google a pozitivní nálada na trzích

IPO Weibo získal Nasdaq

Ve stínu chystaného IPO Alibaba je další velký úpis čínské internetové společnosti. IPO Weibo neboli čínského Twitteru se blíží stejně rychle. Ticker společnosti bude WB. Na pozadí se odehrával souboj mezi NYSE a Nasdaq o další velkou rybu. NYSE získala Alibabu a v posledních letech také Facebook (FB) a Twitter (TWTR). Zdá se tedy, že doba úpisu technologických akcií výhradně na Nasdaq je pryč a nálepka technologické burzy se odlepuje. Nasdaq však dokázal získat IPO Weibo, což je velká ryba, kterou nutně potřeboval. Ačkoliv se očekává úpis “pouze” $500 milionů (30x menší než IPO Alibaba), je Weibo důležité díky své popularitě. Velkou roli ve volbě Nasdaq hrál nepochybně fakt, že 78% vlasník Weibo je Sina (SINA), která je právě na Nasdaq listovaná.

Split akcií Google

Ve středu proběhl očekávaný split 2:1 u akcií Google. Obchodují se nyní akcie GOOGL třídy A a GOOG třídy C. Akcie třídy C nebudou mít možnost hlasování na sjezdu na valných hromadách. Tímto krokem posílí svou pozici zakladatelé Larry Page a Sergey Brin. Ti doposud na trh prodávali své akcie třídy B a obírali se o hlasovací práva. Nyní místo toho budou prodávat akcie třídy C a svou sílu ve společnosti si udrží.

Nové rekordy

Trhy tento týden rostou již čtvrtý den v řadě a v úterý i ve středu se podařilo dosáhnou nových historických maxim. S&P ve středu zavřel na 1890,90, čímž se stále přibližuje další kulaté hranici 1900.

High-Frequency trading v ohrožení

FBI vyšetřuje firmy zabývající se vysoko-frekvenčním obchodováním kvůli jejich manipulacím trhu. Diskuze vzrostla po vydání knihy Flash Boys, ve které známý spisovatel Michael Lewis nařkl tyto firmy z tržních manipulací.

Google a Facebook vládnou telefonům

Průzkum Flurry ukazuje, že američtí uživatelé mobilních telefonů stráví 18 % času na službách Google (GOOG) (včetně YouTube) a 17 % na Facebook (FB). Prohlížením webu přes prohlížeč stráví pouze 14 %. 78 % Američanů používá Facebook na svém telefonu.

Tesla slaví úspěchy v Norsku

Tesla (TSLA) během března zdvojnásobila prodeje Model S v Norsku. Za měsíc se prodalo 1493 automobilů. Akcie rostou o 3,3 %. Na domácím poli Tesla zúžila výběr státu pro stavbu své gigafactory na výrobu baterií. Ve hře jsou Arizona, Texas, Nevada, New Mexico. Tesla má problémy s otevíráním nových obchodů pro své vozy v New Yorku, New Jersey i Ohiu. Zakladatel společnosti Elon Musk navíc poskytl zajímavý rozhovor pro americký pořad 60 Minutes, kde se svěřuje, že nevěřil v úspěch Tesla.

Akvizice v technologickém světě

Apple (AAPL) má zájem o koupi 55% podílu ve výrovci LCD čipů Rensas (RNECF). Cena akvizice by měla být $479 mil. Twitter (TWTR) kupuje britský startup SecondSync, který analyzuje aktivitu sociálních médií spojenou s TV.

Apple a Samsung opět u soudu

Technologičtí giganti Apple (AAPL) a Samsung (SSNLF) se opět schází u soudu. Apple žaluje Samsung ze zneužiní pěti patentů a Samsung obviňuje ze zneužití dvou. Soud probíhá v USA, což nahrává do karet americké společnosti. Historie sporů obou společností nebere konce.

Einhorn má zájem o BioFuel

Známý aktivistický investor David Einhorn si jako další cíl vybral energetickou společnost BioFuel (BIOF). Einhornův Greenlight Capital získal 35,5% podíl ve výrobci ethanolu za $275 milionů. Akcie BIOF více než zdvojnásobily svou hodnotu.

IPO Spotify na podzim

Hudební služba Spotify chystá své IPO na podzim. Trh by společnost měl ocenit na $4 mld. Upisovatelem nejspíše bude Goldman Sachs (GS). Výrazně vzroste konkurence pro Pandora (P).