AstraZeneca opět odmítá nabídku Pfizer

AstraZeneca odmítá Pfizer

Největší farmaceutický gigant světa Pfizer (PFE) můsí čelit větší potížím, než jaké čekal před vyjádřením svého zájmu o druhou největší britskou farmaceutickou společnost AstraZeneca (AZN). AstraZeneca již po několikáté odmítá navyšující se nabídky Pfizer. Naposled včera odmítla balík téměř $120 miliard neboli 55 liber na akcii. AstraZeneca v pátek avizovala, že by přistoupila pouze na nabídku o 10 % vyšší než byla ta předchozí. Pfizer tyto požadavky odmítá splnit.

Akcie AZN reagovaly největším denním poklesem za 12 let – mínus 10 %. AstraZeneca vzrostla od počátku roku až do dnešního rána téměř o 50 %.

Pfizer má o ni eminentní zájem, jelikož chce přemístnit sídlo společnosti z USA do Velké Británie, která brzy zavede v platnost nižší korporátní daně. V současnosti Pfizer v USA platí daň ve výši 27,4 % a ve Velké Británii by to mohlo být pouze 21,3 %.

AstraZeneca a Pfizer srovnání

Přesun společností do Británie

Díky přívětivému daňovému systému není Pfizer zdaleka jedinou společností, která se snaží přemístit své sídlo do Velké Británie.

Minulý týden oznámila svůj úmysl přesunout se do Británie také americko-italská automobilka Fiat Chrysler Automobiles.

Včera svůj úmysl oznámil americký maloobchodní řetězec Walgreen (WAG).

Před měsícem oznámil nějvětší kavárenský řetězec Starbucks (SBUX) přesun svého evropského sídla z Nizozemska do Velké Británie.

Společnosti Big Four zmínily, že více než čtyři desítky společností pracují na svém přesunu do Velké Británie.