Akcie BlackBerry na vzestupu

Akcie BlackBerry se koncem roku zdály kompletně na odpis. Společnost byla na pokraji bankrotu a hledal se strategický partner,  který by ji odkoupil a vdechnul novou sílu, ale nikdo neměl zájem. Kanadská mobilní ikona si prošla temným obdobím. Posledním pokusem o záchranu byla kompletní změna managementu v čele s novým CEO Johnem Chenem.

Chen, původem z Hong Kongu, měl letité zkušenosti z top managementu několika firem. Před BlackBerry působil jako CEO Sybase. S ohledem na jeho působení v roce 2014 lze říci, že se doposud jeví jako by BlackBerry nemohlo potkat nic lepšího. Chen nejdříve obměnil management společnosti a zaměřil se na 4 hlavní jednotky firmy – mobilní zařízení, enterprise services, BlackBerry Messenger (BBM) a QNX.

Klíčem jsou stále mobilní zařízení, které generují v tuhle chvíli hlavní cash flow. Low cost model Z3 uvedený v Indonésii bude nábízen ve Vietnamu i v Indii v nejbližší době.

Enterprise services by měly do budoucna převzít podstatnou část, ale nyní společnost nabízí mnoho demo verzí, aby se zalíbila zákazníkům. Chytrá strategie, která i v tuhle chvíli generuje pozitivní cash flow.

BBM a QNX se stále vyvíjí. Mobilní divize začala blíže spolupracovat s Amazon, což je silný partner pro budoucí rozvoj. Integrace Amazon Appstore na BBRY zařízení přinese uživatelům dvojnásobek aplikací a zejména mnoho populárních aplikací, které dříve nebyly dostupné pro uživatele BlackBerry. BBM by měl koncem roku dosáhnou 100 milionů uživatelů poté, co rozšířil i na Microsoft zařízení. BBM otevírá cestu k mobile payment. Skvělé zabezpečení, zkušený tým a rychle se rozvíjejí oblast, do které se žene mnoho konkurentů.

Základem pro uzdravení bylo vyčištění rozvahy a návrat k pozitivnímu cash flow. Výrazné snížení operativních výdajů o 57 % za rok stabilizovalo cash flow. V posledním výsledkovém období společnost dokonce dosáhla zisku podle US GAAP. Akcie BlackBerry na to reagovaly růstem o více než 20 %.

Fundamentálně se společnost daří uzdravovat krok po kroku, ale akcie BlackBerry se zatím drží u nižších hladin a investoří jsou velice opatrní.

Technicky jsou teď akcie BlackBerry překoupené po výsledcích a příde korekce. Pokud by se akcie vrátily nad 10.12 a vytvořili by vyšší maxima, byla by to první známka síly. Korekce musí zůstat nad 8.15, aby se netvořilo nové minimum. Na počátku roku byl silný support okolo 9, který by měl fungovat i teď. Pokud by šel kurz pod 9, tak BBRY prokáže velkou slabost. Krátkodobé průměry (20 a 50denní) se právě otočili k růstu, což by mohlo dát momentum v následujících dnech, aby došlo k proražení 10.12 a poté by byly klíčové hodnoty 10.60, 10.78 a 11.53. Pokud by se podařilo prorazit 11.53, technický obrázek by byl velice silný a otevřel by cestu až k 15. RSI také značí silnou překoupenost. V současnosti je okolo 93 milionů akcií shortováno (18 % veškerých akcí).

Akcie BlackBerry by mohly být jedním z vítězů následujících měsíců. Pokud prokáží svou sílu a odpoutají se od hodnot pod $10, budou mít potenciál pro návrat k hodnotám před svými temnými časy. John Chen vede společnost do situace, kdy již pouze těžko bude moci být přehlédnutelná strategickými investory.