Akcie Apple táhnou trhy vzhůru

Akcie Apple po výsledcích zažily nejziskovější den za 2 roky

Akcie Apple (AAPL) reagovaly 8,2 % růstem na pozitivní kvartální výsledky. Apple překvapil vyššími prodeji iPhone, což přispělo k vyšší hrubé marži než se očekávalo. Nové majitele našlo celkem 43,7 milionů iPhone. Akcie Apple výzrazně podpořil fakt, že polovina uživatelů iPhone a 2/3 uživatelů iPad si obnovili své modely za novější. Na druhou stranu je nutné tuto skutečnost přenést do následujících kvartálů, které budou mít drobný handicap.

Další pozitivní zprávou pro akcie Apple bylo oznámení netradičního splitu 7:1, který má být proveden v červnu.

Apple na čtvrtletním conference call také naznačil, že hledá velkou příležitost pro akvizici. Za poslední rok již koupil 24 menších firem.

Dividenda Apple byla navýšena o 8 % na $3,29. Exdividend date je 8. května a výplata 15. května.

Spekuluje se o novém platebním systému pro iTunes, který má nashromážděny platební údaje od 800 milionů uživatelů.

Akcie Facebook neudržely růst

Po pozitivním výsledkovém reportu prokázaly akcie Facebook (FB) svou slabost, když po prvotním růstu o 5 % poklesly ke konci obchodování další den pod úroveň před výsledky. Facebook překvapil růstem Ad sales o 82 % yoy.

Mark Zuckerberg oznámil, že  Facebook Messenger má už více než 200 mil uživatelů (stejně jako Instagram a 40 % Whatsapp). Jedná se o další silný reklamní kanál FB.

Nová akvizice Facebook Whatsapp dosáhl 500 mil uživatelů. Největšími generátory růstu jsou Indie, Brazílie, Mexiko a Rusko.

Akvizice ve farmaceutickém průmyslu

V úterý byl trh tažen nahoru farmaceutickým průmyslem. Novartis (NVS) koupil divizi onkologických produktů GlaxoSmithKline (GSK) až za $16B. GSK získal divizi očkování NVS za $7B. Novartis dále prodal veterinářskou divizi Eli Lilly (LLY) za $5.4B. Novartis vzrostl o 1.1 % a GSK o 5 %.

Farmaceutický průmysl - Akvizice Novartic, GSK

Valleant Pharmaceuticals (VRX) spolu s Billem Ackmanem cílí na Allergan (AGM). Nepřátelské převzetí plánují při ceně $152.88 na akcii. AGN vzrostl o 15 % a poté představil jedovatou pilulku, díky které Bill Ackman nemůže získat vyšší než 10 % podíl ve společnosti.

Jak je vidět na grafu níže, pro některé investory nebylo oznámení nákupu Allergan tajemstvím. Před oznámením dohody se výrazně navýšil zobchodovaný objem.

Valleant Pharmaceuticals akvizice Allergan