Akcie Alcoa odstartovaly výsledkovou sezonu

Jak je tomu již zvykem, 8. červencový den akcie Alcoa (AA) odstartovaly novou výsledkovou sezonu v USA. Největší americký producent hliníku bývá označován jako barometr earnings sezóny za oceánem. Díky rozsáhlému využití hliníku napříč mnoha odvětvími se právě akcie Alcoa berou jako společnost, která udává náladu na trzích než přijdou výsledky dalších společností. Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom se v následujících týdnech bát korekce po nově vytvořených rekordech na amerických burzách.

Akcie Alcoa překonaly odhady

Alcoa reportovala zisk $138 milionů (12 centů na akcii) a po odstranění jednorázových položek týkajících se restrukturalizace zisk dokonce dosáhl 18 centů na akcii. V loňském roce Alcoa reportovala zisk pouze 7 centů po úpravách. Analytici věřili, že akcie Alcoa dosáhnou zisku na akcii 12 centů a tržeb $5,66 miliard. Výrobce hliníku překonal odhady nejen u EPS, ale i v tržbách kde dosáhl v Q2 $5,84  miliard. Akcie Alcoa na tyto výsledky reagovaly velmi pozitivně, když na aftermarket vzrostly o 2 % a při včerejším obchodování dokonce vystoupali na nové roční maximum po zisku 5 %.

Společnost konečně začíná těžil z restrukturalizace, kterou započala na počátku roku 2012, když se začala postupně zbavovat částí společnosti s nízkou marží. V důsledku producent hliníku snížil výrobní kapacitu o 24 % na současné 3 metrické tuny. Alcoa mimojiné koupila za $2,85 miliardy výrobce motorů pro letadla Firth Rixson, čímž vstoupila do lukrativního aerospace průmyslu s vysokými maržemi.

Přehled výsledkové sezóny

Ze 111 společností, které vydali očekávání na druhý kvartál roku 2014, očekává 84 firem negativní změnu EPS a 27 pozitivní. Značí to, že po horším prvním kvartálu byly společnosti s predikcemi velmi opatrné. Do konce minulého týdne reportovalo podle Factset výsledky 22 společností, z nichž 73 % překonalo odhady analytiků a predikce tržeb překonalo 68 %.

Očekává se, že průměrný růst EPS pro 2Q15 bude 4,9 %, Nejlépe by na tom měly být telekomunikační společnosti (21,9 %) a nejhůře finanční sektor (-3,2 %).

V tomto týdnu se dočkáme výsledků 5 S&P 500 společností. Po pozitivních earnings Alcoa bude nejzajímavější společností konce týdne Wells Fargo (WFC), které zveřejní svůj earnings report v pátek před otevřením burzy ve 14:00 našeho času. Wells Fargo hrozí, že přeruší sérii 17 kvartálů s rostoucím EPS.